More Website Templates at TemplateMonster.com!

Sztuka w języku niemieckim? Dlaczego nie? - 8 XI 2016

 

Trampolina, przyrządy gimnastyczne, butelki z wodą … takie rekwizyty potrzebne do wystawienia sztuki teatralnej zobaczyli widzowie teatru w Schwedt, którzy 8 listopada zajęli miejsca na widowni. Wśród nich była  grupa młodzieży z Zespołu Szkół  w Resku ( Kornel Soroczyński, Maciej Słodkowski, Wiktoria Świątek, Dominika Kozak, Maja Korgul, Aleksandra Kulik, Aleksandra Kwietniewska, Grzegorz Brodowicz, Aneta Broszk, Kacper Cichewicz, Julia Filipek, Sandra Pilarska) pod opieką pani Izabeli Dudziec, pani Agnieszki Grad i pana Marcina Harasiuka.

Na scenie występowało trzech aktorów ( jeden z nich był Polakiem ), którzy całe przedstawienie porozumiewali się w języku niemieckim, nie licząc dwóch momentów, kiedy można było usłyszeć znajomo brzmiące polskie słowa.

Fabuła sztuki związana była ze szkolną rzeczywistością, w skrócie można byłoby przedstawić ją następująco: przyjaciele:   Isa, Henri i Sonntag są ciekawi, czy ich kolega Falk przystąpi do egzaminu maturalnego z matematyki. Falk ma nieco inne poglądy na świat. Chce udowodnić wszystkim dookoła, że życie bez matury  też może być ciekawe. Na nic się zdają prośby i namowy rodziców, nie przekonują go argumenty kolegów, jest przekonany o swoich racjach. Główny bohater sztuki preferuje inne wartości i twierdzi, że matura nie jest jedynym kluczem do szczęścia i dostatniego życia.  Falk był zawsze inny, a obecny system szkolnictwa jest dla niego nieodpowiedni. Próbuje udowodnić, że jest gotowy prowadzić szczęśliwe i wartościowe życie bez matury. Jednak pod presją swoich przyjaciół zaczyna poważnie rozmyślać nad egzaminem dojrzałości. Argumenty, jakie przedstawiają koledzy, dają dużo do myślenia, budzą w końcu u Falka wątpliwości, czy rzeczywiście będzie spełniony, nie zdając tego egzaminu. A może jednak podjąć wyzwanie i zakończyć swoją dotychczasową edukację egzaminem dojrzałości?

Nowoczesna aranżacja sceny, współczesna muzyka, znacząca gra świateł i przekonująca gra aktorów sprawiły, że sztuka podobała się widzom.

Po spektaklu przewidziane było spotkanie z odtwórcami głównych ról, podczas którego można było zaspokoić swoją ciekawość i zadać nurtujące pytania.

Możliwość obejrzenia sztuki teatralnej przygotowanej przez teatr w Schwedt uświadomiła uczniom, że niemieckie narzędzia ekspresji teatralnej tak naprawdę nie różnią się od tych wykorzystywanych przez Polaków, natomiast uwydatniła, jak bardzo przydatna jest znajomość języka niemieckiego nie tylko na szkolnych zajęciach.

Ten wyjazd może zaowocować owocną współpracą, z  pewnością to nie była pierwsza i ostatnia wyprawa do teatru w Schwedt.

AG