More Website Templates at TemplateMonster.com!

VII Kongres Matematyków Polskich - 23 IX 2018

 

W dniach 20 - 23 września 2018 r. troje uczniów Liceum im. K. K. Baczyńskiego - Monika Laudy, Mikołaj Zieliński - uczniowie klasy 3 i Paweł Buszta - tegoroczny absolwent i maturzysta - wzięło udział w VII Kongresie Młodych Matematyków Polskich pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser - Dudy, organizacji którego podjął się Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk.

Udział w Kongresie wzięło około 250 najzdolniejszych, zainteresowanych matematyką uczniów liceów i techników z całej Polski. Mieli oni okazję zetknąć się z wybitnymi matematykami i usłyszeć specjalnie przygotowane dla nich świetne wykłady. Uczniom szczególnie podobały się dwa z nich. Podczas jednego - dr Krzysztof Ciesielski w bardzo interesujący sposób przedstawił historię Stefana Banacha, a w trakcie drugiego - dr Joanna Jaszuńska zabrała słuchaczy w podróż do wnętrza sześcianu. Swoje referaty wygłosiło również kilkoro młodych uczestników.
Organizatorzy przywitali zebranych prawie dwugodzinnym wykładem „Matematyka z Muzyką” podczas którego prowadzący uświadomili jak wiele wspólnego ma matematyka z muzyką. Dodatkowym walorem były występy wokalne i instrumentalne uczniów szkoły muzycznej.

W drugim dniu Kongresu, oprócz wykładów ściśle matematycznych, wzięliśmy udział w pokazach z fizyki oraz w Nocy z Matematyką, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie mogli zmierzyć się w matematycznych konkursach indywidualnych i grupowych, podjąć próbę wydostania się z matematycznego Escaperoomu oraz poznać wiele interesujących gier planszowych i logicznych.

Niesamowitą atrakcją była również gra miejska przybliżająca uczestnikom zarówno historię jak i współczesną architekturę przepięknego Lublina. Miłym doświadczeniem był także udział w spektaklu „Sposób na Alcybiadesa” w Teatrze im. J. Osterwy.

Udział w Kongresie z pewnością dostarczył pozytywnych emocji i pozostawił wiele miłych wspomnień. Przede wszystkim uświadomił uczestnikom, jak ważną dziedziną nauki jest wszechobecna matematyka.

 

Opiekun Katarzyna Kujawa