More Website Templates at TemplateMonster.com!

Kulturowe oblicze Berlina - 5 X 2018

 

5 października 2018r. grupa uczniów z LO w Resku wybrała się na wycieczkę do Berlina. Celem wyjazdu była wizyta w Pergamonmuseum oraz Neues Museum, czyli dwóch znanych muzeach położonych na tzw. Wyspie Muzeów.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od architektury, sztuki starożytnej, zachwycającej turystów w Pergamonmuseum. Wystawy poświęcone były m.in. Azji Mniejszej; Babilonii, Asyrii, czy Helladzie. Reprezentatywnym elementem wystawy okazała się rekonstrukcja babilońskiej bramy Isztar, wzniesionej pierwotnie za panowania króla  Nabuchodonozora II i poświęconej bogini miłości i wojny - Isztar. Jej rozmiar i odwzorowane detale zrobiły na nas ogromne wrażenie. Po dawce wiedzy przyszła kolej na obiad i spacer po mieście. Panorama Berlina w jesienne popołudnie to niezapomniany widok, który mieliśmy okazję zobaczyć. Czas wolny spędziliśmy na krótkim spacerze po okolicy i dogadaniu się w obcym języku w restauracjach czy barach.

Najlepsze pozostało na koniec- Neues Museum i eksponaty z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnośredniowiecznych. Spora część wystawy została poświęcona kulturze egipskiej. Jej częścią był fragment Księgi Umarłych zachowany do naszych czasów w sposób nienaruszony. Na własne oczy zobaczyliśmy pozostałość cywilizacji egipskiej, o której do tej pory uczyliśmy się jedynie w szkole. Jako punkt kulminacyjny obcowania z kulturą sprzed wieków można przyjąć podziwianie popiersia Nefretete-egipskiej księżniczki i żony Echnatona, która uchodziła niegdyś za kanon piękna. Okaz ten tak samo jak fragment Księgi Umarłych, zachował się w całości do czasów współczesnych.

Wizyta w dwóch światowej sławy muzeach dała nam możliwość nauki historii w dość niekonwencjonalny sposób i wzbogaciła naszą wiedzę o nowe wiadomości.

 

Marita Romańczuk II LO