More Website Templates at TemplateMonster.com!

Europejski Tydzień Kodowania - 19 X 2018

 

Europejski Tydzień Kodowania zainicjowali 3 lata temu Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Celem inicjatywy jest popularyzacja nauki kodowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Umiejętność programowania jest niezwykle ważna dla przyszłości rynku pracy, ale równocześnie pozwala na rozwój kreatywności i wzmocnienie takich kompetencji jak myślenie algorytmiczne i praca grupowa.

W trakcie Code Weeka w całej Europie odbyły się tysiące bezpłatnych warsztatów, szkoleń, dyskusji, pokazów. Ich uczestnikiem mógł być każdy, każdy mógł też zorganizować swoje wydarzenie. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ich ponad 300.

Nasza szkoła brała także udział w tym wydarzeniu od poniedziałku do piątku 19 października 2018r. Zajęcia związane z kodowaniem odbyły się na lekcjach informatyki i matematyki.

Na zajęciach informatycznych uczniowie realizowali projekty w Scratchu. Klasy 4 szkoły podstawowej tworzyły akwarium z rybkami. Celem projektu było pokazanie prostego programu symulującego zachowanie rybek w akwarium. Założenia projektu były następujące:
- 3 ryby różnych gatunków,
- 2 różne gatunki ryb w ławicach,
- rozgwiazda,
- krab,
- 2 ośmiornice,
- rekin,
- płetwonurek,
- 1 dowolna ozdoba akwariowa.
Klasy 5-7 szkoły podstawowej realizowały projekt w Scratchu, polegający na wykorzystaniu dwóch nowych poleceń – nadaj komunikat i kiedy otrzymam komunikat. Celem projektu było stworzenie dialogu między trzema duszkami. W dialogach mógł być użyty tylko język angielski.

Klasy 8 szkoły podstawowej realizowały zadanie polegające na stworzeniu programu umożliwiającego losowanie liczb z podanego zakresu. Ostatecznym wynikiem pracy była maszyna losująca Lotto. Uczniowie skreślali 6 liczb z 49, sprawdzali prawdopodobieństwo wygrania „szóstki”, a następnie dyskutowali, czy warto inwestować w gry losowe.

 

Koordynatorzy:

Katarzyna Kujawa, Mariusz Walczykiewicz