More Website Templates at TemplateMonster.com!
Debata niepodległościowa - 8 XI 2018

 

8 listopada 2018r. na szkolnym forum, w związku z 100 rocznicą odzyskania przez nasz kraj wolności, odbyła się debata, której tematy dotykały problemów związanych z historią XX-wiecznej Polski. W dyskusji wzięły udział dwie drużyny reprezentujące przeciwne stanowiska: negacji i afirmacji. W skład tej pierwszej weszli uczniowie klasy II LO: Natalia Jakubów, Marita Romańczuk i Julian Pudełek. Zmierzyli się nimi przedstawiciele pierwszej klasy licealnej: Julia Panasz, Malwina Dróbka oraz Maciej Pejcz.

Debata składała się z dwóch części; tez, którym musieli przeczyć lub w przypadku stanowiska aprobującego-bronić, uczestnicy. Wymiana zdań dotyczyła wpływu polskiej emigracji na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości i ocenie działalności politycznej, militarnej czy dyplomatycznej  dwóch ojców niepodległości – Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Zasady były proste; każdy z uczestników miał minutę na przedstawienie swojego stanowiska i odwołanie się do wypowiedzi przedmówcy. Po przytoczeniu argumentów nadszedł czas na zadawanie pytań i riposty ze strony drużyny przeciwnej, które wymagały szybkiego podejmowania decyzji i łączenia faktów historycznych. Dyskusji, przysłuchiwali się uczniowie naszej szkoły, wzbogacając swoją wiedzę z w/w okresu historii.

Była to pierwsza debata punktowana w naszej szkole. Do tej pory odbywały się tzw. debaty oksfordzkie, podczas których decydujący głos ma publiczność. Jednak miła atmosfera i swoboda dyskusji uczyniła tę debatę równie efektowną.