More Website Templates at TemplateMonster.com!
XIX Maraton Pisania Listów Amnesty International - 9 XII 2018

 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który obchodzony jest 10 grudnia. Podczas tego wydarzenia w dniach 29 listopada – 9 grudnia ludzie na całym świecie mobilizują się do solidarnego przeciwstawiania się naruszeniom praw człowieka.

Nasza szkoła również przyłączyła się do tej formy protestu, którą było napisanie listu. W tym roku pisaliśmy w obronie odważnych kobiet z Polski, które 11 listopada 2017 roku, zostały zaatakowane podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Ich pokojowa demonstracja przeciwko nienawiści wywołała furię wśród uczestników marszu, którzy pobili je, powodując obrażenia u kilku z nich. W chwilę po rozwinięciu baneru „Faszyzm Stop” zostały zaatakowane. Uczestnicy marszu kopali, szarpali je i pluli na nie. Po kopnięciu w głowę jedna z kobiet straciła przytomność. Władze postanowiły zamknąć dochodzenie w sprawie ataku na kobiety z absurdalnym uzasadnieniem, zaś same ofiary pobicia zostały oskarżone i uznane winnymi utrudniania legalnego zgromadzenia. Grzywny, ściganie i brak ochrony ze strony policji stanowią bezpośrednie zagrożenie dla praw obywateli do pokojowych zgromadzeń i wywołują efekt mrożący na każdego, kto chce wyrazić swoje poglądy lub skrytykować rząd.

Napisaliśmy i wysłaliśmy 150 listów, w ten sposób pokazaliśmy, że jesteśmy razem z 14 kobietami z Polski. Domagaliśmy się, aby żadna z nich nie została ukarana za swój protest oraz że sprawcy napaści na nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Pokazaliśmy, że jesteśmy razem z nimi, dodaliśmy swój głos do walki o sprawiedliwą Polskę, w której każdy może wyrazić swój pogląd i protestować w pokojowy sposób.

 

Ewa Kurzyk