More Website Templates at TemplateMonster.com!
Pamięci prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza - 17 I 2019

 

Dnia 17 stycznia 2018r. w Zespole Szkół w Resku odbył się specjalny apel, z udziałem uczniów, wychowawców i nauczycieli, poświęcony tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska – Pawłowi Adamowiczowi. Dyrektor ZS Resko p. Dariusz Siemasz zaprosił na tę okoliczność prezesa Klubu Szkół Westerplatte p. Adama Szatkowskiego, który w poruszający sposób opowiedział o zmarłym.

Z kart historii…
Obecna Szkoła Podstawowa w Resku otrzymała imię dowódcy spod Westerplatte – mjr. H. Sucharskiego w 1972r. (ówczesna SP nr 2). W 1990r. odbyło się w Gdańsku założycielskie spotkanie delegatów 30 zainteresowanych szkół z całej Polski, noszących imię Westerplatczyków, wśród nich – nasza szkoła. Powołano Klub Szkół Westerplatte, którego prezesem do dzisiaj jest dyrektor p. Adam Szatkowski.

W sympozjach uczestniczyli - wówczas jeszcze żyjący - żołnierze bohatersko broniący polskiego wybrzeża  w dn. 1-7 września 1939r. Obecnie spotykają się rodziny Westerplatczyków, którym prezydent Paweł Adamowicz często towarzyszył. W zadumie i skupieniu wysłuchano wzruszającej opowieści p. Adama, której główną postacią był prezydent Gdańska. Pamięć o nim uczczono minutą ciszy.

(JW)