More Website Templates at TemplateMonster.com!
Narodowe czytanie w Resku - 7 IX 2019

 

W sobotę 7 września w Centrum Kultury w Resku odbyło się Narodowe Czytanie, nad którym patronat sprawuje para prezydencka. W bieżącym roku do przeczytania wybrano osiem nowel, które reprezentują różne epoki i style- od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne. Teksty te mają uniwersalne wartości i nie straciły na swojej aktualności. Dzięki nim pamiętamy, że należy być  szlachetnym, wrażliwym na krzywdę ludzką i nie zapominać o naszej historii.

Wydarzenie zainaugurował burmistrz Reska pan Arkadiusz Czerwiński, czytając fragment „Sachem” – Henryka Sienkiewicza. Kontynuatorkami tego utworu były panie: Agata Popielarz, Wanda Dranczewska i Hanna Szcześniak. Kolejną nowelę „Katarynkę” Bolesława Prusa rozpoczęła czytać pani Joanna Murat następne jej części przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie oraz ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Resku. Mogliśmy wysłuchać tego utworu, dzięki: Patrycji Kwaśnej, Piotrowi Parzyszkowi, Julii Majkowskiej, Darii Muszler, Zuzannie Kędzierskiej , Natalii Kajmie, Annie Kondrat, Szymonowi  Najderkowi oraz Aleksandrze Jarzębskiej. Ostatnią nowelę zaprezentowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego  im. K.K. Baczyńskiego. Wśród czytających byli: Ada Ostrowska, Maria Strózikowska, Martyna Sobera, Michał Najderek, Szymon Dusza i Malwina Błach.

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”- tymi słowami organizatorka tegorocznej akcji w naszym mieście pani Barbara Raniewicz rozpoczęła podziękowania dla mieszkańców za udział w Narodowym Czytaniu.

Dobrze, że rodzime teksty są przedmiotem nie tylko nauczania szkolnego, ale stały się obecne w szeroko rozumianym życiu społecznym.

J.M.