More Website Templates at TemplateMonster.com!
"Regenwalde dawniej, Resko dziś" - warsztaty historyczne i fotograficzne - 17 IX 2020

 

W ramach realizacji projektu „Regenwalde dawniej, Resko dziś” w naszej szkole i z udziałem uczniów Liceum Ogólnokształcącego odbyły się warsztaty historyczne i fotograficzne.

Celem inicjatywy jest odtworzenie dawnego wizerunku miasta, jego architektury, budynków i porównanie z obecnym wyglądem Reska. Efektem będzie wystawa oraz album zawierający około 100 zdjęć. Materiałem do działań jest przede wszystkim kolekcja pocztówek zarchiwizowana przez Urząd Miejski w Resku oraz prywatne zbiory p. Wojtka Wasiury. Równocześnie został ogłoszony konkurs plastyczny przez Centrum Kultury „Regenwalde dawniej, Resko dziś”, zachęcamy wszystkich uczniów ZS w Resku do wzięcia udziału, autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody. Dodatkowe informacje u nauczycieli plastyki.

Kolejny etap realizacji projektu to spotkanie warsztatowe z p. Wojtkiem Wasiurą, które odbyło się 17 września 2020 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Resku. Uczniowie mieli szansę poznać zgromadzony materiał źródłowy przez prowadzącego i poszerzyć wiedzę z zakresu badania źródła historycznego. Na koniec uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie opisać pocztówkę, podać prawdopodobną datę, obieg, wydawnictwo oraz ocenić stan zachowania materiału źródłowego.

W kolejnym dniu 18 września 2020 r. uczestnicy projektu ruszyli w teren, aby poznać tajniki fotografii. Prowadzący warsztaty p. Piotr Bartnicki podzielił się wiedzą, przedstawił sposób ujęcia perspektywy zdjęcia, które uczniowie następnie mieli wykonać samodzielnie lub w parach. Punktem wyjścia były oczywiście pocztówki z wizerunkiem okolic rynku i ratusza z początku XX w. Podsumowaniem były ujęcia z drona, w załączeniu do obejrzenia super zdjęcia!

Czeka nas jeszcze wędrówka po mieście z p. dr Marcinem Peterlejtnerem, który przedstawi opracowany stan badań sondażowych prowadzonych w latach 2014–2017 na Wzgórzu Zamkowym Borków oraz zapozna z rozwojem przestrzennym miasta.

Wszystkich zainteresowanych na kolejne warsztaty zapraszamy do nas!

E.K