More Website Templates at TemplateMonster.com!
Dzień Wiosny - 21 III 2022

 

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zmęczeni zimą wyczekiwaliśmy z utęsknieniem pierwszych promieni wiosennego słońca. Kiedy nadszedł ten dzień, postanowiliśmy przywitać nadchodzącą wiosnę w szczególny sposób.

Spod szkoły wyruszył tradycyjny korowód złożony z klas IV ab, V ab i i VI a. Pomysłodawczyni pani Bożena Meger - nauczyciel przyrody wytyczyła trasę. Na przedzie głośnego zgromadzenia - jak stary słowiański zwyczaj nakazuje - szła kukła zrobiona ze słomy, osadzona na długim kiju. Tutaj ukłon w stronę chłopców z 8 b Maćka, Kornela i Witolda (wspierających Samorząd Uczniowski w wielu akcjach). Ci artyści ludowi się skrzyknęli i wykonali Marzannę.

„Zazieleniło nam się w głowach”- hałas robiliśmy niesamowity idąc ulicami Buczka – obok budynku liceum, potem Aleją Wolności. W tej euforii krzyczeliśmy „Witaj wiosno, żegnaj zimo”, „Wiosna przyszła, zima prysła” … itp. Mieszkańcy Reska uśmiechali się na nasz widok. Mamy nadzieję, że udzielił im się nasz entuzjazm :)

W środku pochodu, „nieśmiało szła” własnoręcznie wykonana przez uczniów z 4b - kolorowa Pani Wiosna. Dopiero kiedy dotarliśmy na łąki za miastem doszło do „zmiany warty”.

Marzanna jak zwyczaj karze powinna być spalona albo do wody wrzucona – na znak pożegnania zimy.

Dawniej wierzono, że symboliczne pozbycie się jej zapewni powrót życia - wiosny. Ekologia zabrania palenia Marzanny, czy wrzucania do wody. Zatem ...nasza kukła Marzanna „powędrowała” symbolicznie na koniec pochodu. Na przód zaprosiliśmy ukwieconą Panią Wiosnę.

W kolorowych skarpetkach (nauczycielom też się przyłączyli), wracaliśmy szczęśliwi do szkoły. Kolorowe skarpetki nie do pary to sprawka pani Moniki, która zawsze sypie ciekawymi pomysłami w tej świetlicy. Tym razem wymyśliła, jak tu przyłączyć się do akcji Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

W szkole pojawiły się w różnych miejscach plakaty i prospekty - w formie komiksu – informujące, na czym polega problem z dodatkowym chromosomem. Można też było pobrać i własnoręcznie pokolorować zakładkę do książki z symbolicznymi skarpetkami nie do pary. Myślimy, że takie działania wpływają na szacunek do ludzi dotkniętych tym problemem, budowanie relacji i zrozumienia.

W trakcie powrotu nawiązaliśmy dialog z mieszkańcami osiedla Wichrowe. Zaniepokoiło ich to, że Panna Marzanna wraca razem z nami. Wytłumaczyliśmy, że stosujemy się do wytycznych ekologów, trwając przy nadziei, że Wiosna już nas nie opuści.

Nasze obie panny Marzanna i Wiosna zajęły poczytne miejsce na patio szkolnym i zdaje się , że się zaakceptowały nawzajem. Stoją w zgodzie obok siebie, chociaż jedna na drugą nie patrzy :)

A my z okazji inwazji ptaków i budzącego się życia wszelkiej rośliny składamy wiosenne życzenia : )

 

Samorząd Uczniowski SP w Resku.