More Website Templates at TemplateMonster.com!
Świętujemy Odzyskanie Niepodległości w Zespole Szkół - 10 XI 2023

 

Z powagą i uśmiechem! Dzień Niepodległości w Zespole Szkół w Resku.

Wielokroć uczestnicząc w uroczystościach związanych z odzyskaniem niepodległości zderzamy się z powagą, dostojnością przypominającymi raczej smutek niż radość. Przyjęta sztampowość, powtarzalność, brak interakcji pomiędzy widzem a artystą tworzą niewidzialny, choć wyczuwalny mur. Tylko poprzez nawiązanie więzi, sympatii, porozumienia i chęci współtworzenia możemy pójść o krok dalej, wyżej. Na twarzach rozpromienieją uśmiechy, pozytywne emocje, które na długo zapiszą się w sercach i umysłach uczniowskiej gawiedzi. Taki właśnie był występ dzieci i młodzieży w Zespole Szkół w Resku upamiętniający 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Dnia 10 listopada 2023r., w hali widowiskowo - sportowej spotkali się uczniowie, rodzice, dyrekcja, nauczyciele Zespołu Szkół, wraz z zaproszonymi gośćmi, m. in., p. Arkadiuszem Czerwińskim – burmistrzem Reska, p. Joanną Kondrat – dyrektor Centrum Kultury w Resku, kustoszem Parafii w Resku – ks. Marianem Kapturem, emerytowanymi nauczycielkami – p. Wandą Dranczewską – byłą wicedyrektor szkoły i p. Anielą Muszyńską – żona zmarłego kombatanta śp. Jana Muszyńskiego.

Honorowymi uczestnikami wydarzenia byli: p. Wanda Dawlud – emerytowana nauczycielka, autorka książki „Miłość Aloszy” oraz p. Zbigniew Kędra – również emerytowany nauczyciel, poeta oraz zesłaniec do Kazachstanu w okresie II wojny światowej.

Zgodnie z tradycją, podczas akademii  odbyło się  ślubowanie uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej na Sztandar Szkoły, które oficjalnie przyjął dyrektor – p. Dariusz Siemasz. Następnie, przedstawiciele młodszych klas złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem mjr. H. Sucharskiego, którego urodziny wypadają w dniu 12 listopada (Patron Szkoły Podstawowej w Resku). Oddano również cześć pamięci założyciela Klubu Szkół Westerplatte – śp. Adamowi Szatkowskiemu – na Cmentarzu Komunalnym.

Kolejną częścią spotkania było widowisko słowno-muzyczne, przygotowane we współpracy nauczycieli muzyki, historii, j. polskiego, informatyki i wychowania fizycznego. Miłym akcentem okazał się też słodki upominek od Samorządu Uczniowskiego – babeczki niepodległościowe.

Tego wyjątkowego dnia wszyscy uczniowie przebrali się w mundury oraz stroje nawiązujące do okresu międzywojennego. Miłymi akcentami były - przypięcie kotylionu w barwach narodowych, oraz fruwające chorągiewki w rękach uczniów kl. I-III SP. Inscenizacja odbywała się w zaaranżowanym obozie wojskowym pośród drzew, ogniska i krzyży poległych kompanów broni. Uczniowie wykonali szereg utworów muzycznych o tematyce wojennej, ale i również nawiązujących do takich haseł jak wolność, zwycięstwo, honor. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiło około osiemdziesięcioro uczniów z kl. IV-VII SP oraz kl. I-IV LO. W partiach solowych wystąpili: Amelia Wicińska, Laura Znamierowska, Weronika Pniewska, Martyna Jaworska, Lena Kuchta, Zuzia Filipek, Natalia Święcicka, Oliwia Antonik, Lena Kmieć, Janek Kubiak i pełen energii Jakub Kajma. Wszystkie wykonania zaprezentowano przy dźwiękach pianina i perkusji. Wśród pieśni wymienić należy, między innymi: „Idzie żołnierz borem, lasem”, „Piechotę”, „Pierwszą Brygadę”, „Teraz jest wojna”. Nie zabrakło współczesnych utworów wybiegających poza żołnierską nutę, ale nawiązujących do nastroju święta: „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Jaskółka uwięziona”  Stana Borysa, „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona, „Jest taki samotny dom”  R. Lipko i K. Cugowskiego. Przygotowania do uroczystości pozwoliły wyłonić plejadę szkolnych talentów. Wszystkie wykonania były okraszone komentarzem dotyczącym czasu, miejsca, genezy powstania. Prowadzący Maciej Kosmala wielokroć wtrącił anegdoty, fakty i mity historyczne wpisujące się w naszą ojczyźnianą historię. Podczas spotkania głos zabrali zaproszeni goście. Pani Wanda Dawlud opowiedziała o okolicznościach powstania swojej książki, którą poświęciła swemu ojcu, którego lata młodości przypadły na nieszczęsny okres wojny. Wzruszeń nie zabrakło podczas gawędziarskiej opowieści pana Zbigniewa Kędry. Zbliżający się małymi kroczkami do swych setnych urodzin sympatyczny staruszek, przekazał uczniom swe wspomnienia z katorgi, jaką przeżył w Kazachstanie. Pomimo podniosłego charakteru wydarzenia, na twarzach zgromadzonych częściej gościły uśmiechy. Wiele radości dał nam wszystkim czworonożny uczestnik występów –Lexy, piesek przyprowadzony przez Maję Bąk, którego wszyscy porównywali do Szarika z filmu „Czterej pancerni”.

Swobodna formuła spotkania, zadawanie pytań, na które wszyscy razem szukaliśmy odpowiedzi pokazały nam inne oblicze historii, która nie jest za zamkniętymi drzwiami, ale trwa nadal i współtworzy teraźniejszość, często decyduje nawet o przyszłości. To były chwile, które miały na celu również odkrycie nam wszystkim nie zawsze chlubne karty przeszłości - te dobre i te złe. Bo taka jest historia, taki jest świat. Uzmysłowiliśmy sobie, że walczący na frontach żołnierze też mieli swoje marzenia. Chcieli kochać, być kochanymi, szczęśliwymi ludźmi. Chcieli się bawić, radować życiem, dożyć leciwej starości. Niestety los im dany był inny.

Po dzisiejszej uroczystości chyba wielu z nas zacznie inaczej postrzegać tak ważne święto, jakim jest Dzień Niepodległości. Bo nie wielkość wywieszonej flagi przed domem świadczy o naszym patriotyzmie, ale to, czy w tym domu - w rozumieniu Ojczyzny - czujemy się dobrze i czy chcemy do niego wracać.

Z ukłonami i podziękowaniami dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację Dnia Niepodległości – Maciej Kosmala – nauczyciel historii i muzyki.

Relacja: Koło Młodych Fotografów oraz Koło Filmowe/ZS Resko